Kiedy zapisać dzieci na angielski?

Na angielski nigdy nie jest za wcześnie
Olka.korepetytorka nauczycielka języka angielskiego

olka.korepetytorka

Nazywam się Aleksandra Brańska. Edukacja to moja pasja. Realizuję ją ucząc języka angielskiego na terenie Gdańska (Wrzeszcz i Zaspa). Udzielam korepetycji i prowadzę zajęcia językowe stacjonarni i online. Wierzę, że nauka języka anielskiego nie musi kojarzyć się z testami, ocenami oraz stresem. U mnie uczysz się bez podręcznika, w atmosferze partnerstwa i wzajemnego szacunku.

Kiedy zapisać dzieci na angielski?

 

Człowiek rodzi się z ogromnym potencjałem do nauki języków. I chociaż do tej pory, naukowcy zajmujący się neurolingwistyką, nie odkryli dokładnych mechanizmów tego procesu, jedno jest pewne- każdy i każda z nas nauczył się mówić po polsku i to w całkiem przyjemny sposób, prawda? Nie wkuwaliśmy czasowników nieregularnych, list słówek, nie robiliśmy ćwiczeń gramatycznych. Uczyliśmy się poprzez kontakt z człowiekiem -z mamą, babcią, tatą, rodzeństwem, w bezpiecznej relacji i sprzyjającym środowisku. Byliśmy zanurzeni w języku, przyswajaliśmy go w sposób mimowolny, nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że się uczymy, było to przyjemne i naturalne.

W taki sam sposób, dzieci w wieku przedszkolnym, uczą się języka angielskiego. Najnowsze metody i techniki pracy, zakładają, że dziecko ma być zanurzone w angielskim, a użycie języka ojczystego powinno się ograniczać do absolutnego minimum. Najbardziej skuteczną według mnie metodą w tej grupie wiekowej jest Total Physical Response (Metoda Reagowania Całym Ciałem), która polega na połączeniu nauki języka angielskiego z ruchem. Wykorzystuję ją podczas nauki słownictwa, na przykład, jeżeli uczymy się czasownika ”eat – jeść”, nie tylko powtarzamy to słowo, ale również pokazujemy, przy ”jump”, skaczemy wysoko w górę, itp.

Dzięki temu, oprócz przyjemnego i skutecznego przyswajania słownictwa, dziecko ma zaspokojoną potrzebę ruchu, ćwiczy koordynacje wzrokowo- ruchową, która jest bardzo ważna w na dalszych etapach edukacyjnych, przy nauce pisania, czytania. Nie można być za małym lub za młodym na naukę języka obcego, tak jak nie da się być za małym na naukę mowy ojczystej. Prawdę mówiąc, angielski w przedszkolu nie ma za wiele wspólnego z nauką , jest to zabawa, rozwój, umuzykalnianie dzieci, rozwijanie ich potencjału i wykorzystanie ciekawości świata. Ich doskonała pamięć, pozwala na przyswojenie około 150 słów w ciągu roku, co przez cały okres przedszkola daje kapitał około pół tysiąca zwrotów, jakimi dziecko jest w stanie się posługiwać w języku angielskim jeszcze zanim pójdzie do szkoły. Ta liczba robi wrażenie, prawda?

Kiedy jest dobry czas, żeby zacząć uczyć się angielskiego?

Czym skorupka nasiąknie za młodu…

 

Możecie zapytać mnie – co z tego, że dziecko umie 500 słów, skoro nie ma gdzie ich użyć? Przecież przedszkolak nie napisze maila, nie porozmawia na czacie, nie chodzi do pracy. Owszem, ale należy pamiętać, że świat coraz bardziej staje się globalną wioską- wyjeżdżamy zagranicę na wakacje, mamy kolegów, koleżanki z innych krajów, w naszych rodzinach pojawiają się wielokulturowe małżeństwa. Podam Wam przykład z własnego podwórka. Wyjechaliśmy w tym roku na Cypr, na którym angielski to praktycznie drugi język. W hotelu, na placu zabaw, podczas animacji czy też na basenie, większość dzieci była anglojęzyczna. Moja córka, Wiktoria, która ma niespełna 5 lat, była w stanie powiedzieć jak ma na imię, ile ma lat, poprosić o napój w barze, czy podziękować za pomoc. Młodsza, Łucja, choć ledwo skończyła dwa latka, witała się słowami „hello” i żegnała mówiąc „bye, bye”. Wtedy zobaczyłam, że naprawdę, dzieci zapamiętują i wykorzystują nowe umiejętności.

Nauka języka angielskiego od przedszkola to kapitał, jaki dajemy dziecku na przyszłość, aby miało łatwiej w szkole, aby potem zdało lepiej egzaminy, znalazło satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę. To nie wydatek, ale inwestycja. Na angielski nigdy nie jest za wcześnie… i za późno.

Portret Olki.korepetytorki

Zostańmy w kontakcie!

 

Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany co nowego u Olki Korepetytorki zapisz się do naszego Newslettera:

Może zainteresuje Cię też:

Porządek musi być

Porządek musi być

...czyli kilka słów o tym, jak wygląda moja współpraca z kursantami i ich rodzicami. Krok nr 1 - poznaję cel nauki! Najczęściej poznajemy się podczas rozmowy telefonicznej, kiedy to rodzic „chce zapisać dziecko naangielski”.  Wtedy zadaję...

Grupowe czy indywidualne – oto jest pytanie?

Grupowe czy indywidualne – oto jest pytanie?

Jaki rodzaj zajęć najlepiej sprawdzi się dla Twojego dziecka? Rodzice dzwoniąc do mnie często mają dylemat, czy zapisać dziecko na zajęcia grupowe czyindywidualne. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania i rozwiać...

Share This

Udostępnij

może zaciekawi Twoich przyjaciół?