Grupowe czy indywidualne – oto jest pytanie?

Cajęcia grupowe czy indywidualne - jakie lekcje angielskiego wybrać?
Olka.korepetytorka nauczycielka języka angielskiego

olka.korepetytorka

Nazywam się Aleksandra Brańska. Edukacja to moja pasja. Realizuję ją ucząc języka angielskiego na terenie Gdańska (Wrzeszcz i Zaspa). Udzielam korepetycji i prowadzę zajęcia językowe stacjonarni i online. Wierzę, że nauka języka anielskiego nie musi kojarzyć się z testami, ocenami oraz stresem. U mnie uczysz się bez podręcznika, w atmosferze partnerstwa i wzajemnego szacunku.

Jaki rodzaj zajęć najlepiej sprawdzi się dla Twojego dziecka?

Rodzice dzwoniąc do mnie często mają dylemat, czy zapisać dziecko na zajęcia grupowe czy
indywidualne. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania i rozwiać wątpliwości.
Po pierwsze- obydwa typy zajęć są tak samo efektywne, pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy je
do celu nauki, potrzeb edukacyjnych i osobowości dziecka.

Zajęcia grupowe

– niedoceniane zalety towarzystwa

 

Zajęcia grupowe mają szereg zalet – kursant ma możliwość ćwiczenia języka z osobami na podobnym poziomie biegłości, o podobnych zainteresowaniach i doświadczeniach. Nie oszukujmy się, nastolatkom łatwiej nadawać na tych samych falach, wymieniać się opiniami na temat Fortnite’a czy najpopularniejszych TikTokerów. Tematy do rozmów rodzą się same.

Angielski. Zalety i wady zajęć grupowych i indywidualnych

Ja, mimo tego, że bardzo się staram, nie jestem w stanie znać wszystkich trendów. Po pełnym semestrze prowadzenia zajęć grupowych, mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że w ekipie 4 lub 6 osobowej, organizuję pracę tak, aby każdy miał możliwość w równym stopniu wykonywać zadania, wypowiadać się, być „przypilnowanym” pod względem wyłapania problemów i pracy nad nimi. Młodzież ma naprawdę otwarte umysły i szybko się integruje- dzieciaki z
zajęć grupowych mają ze sobą kontakt również poza angielskim u olki.korepetytorki, z czego się bardzo
cieszę.

Zajęcia w grupie zapewnią efektywne przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty lub Matury, poszerzą zasób słownictwa, utrwalą gramatykę, podwyższą poziom takich sprawności językowych jak słuchanie, pisanie oraz czytanie ze zrozumieniem.

 

Angielski - zalety i wady lekcji indywidualnych

Zajęcia indywidualne

– 'Houston, mamy problem’, czyli korepetycje 1:1

 

 Natomiast, jeśli ktoś potrzebuje pomocy w angielskim, opierającej się w znacznej mierze na materiale z lekcji prowadzonych w szkole, wtedy odpowiednią formą pracy są zajęcia indywidualne lub w parze z koleżanką lub kolegą z klasy. Moje dotychczasowe doświadczenie pokazało mi, że najlepiej sprawdza się system pracy na tym samym materiale, ale poprzez zwiększoną ilość i różnorodność ćwiczeń.

Mówiąc prosto, jeśli „Jaś” przeszedł do mnie, aby mu pomóc z Present Simple, ćwiczymy aż do momentu pełnego opanowania zagadnienia. Wykorzystujemy do tego monitor interaktywny, gry, maty edukacyjne, pracę metodą projektową czy lapbooki.

Coraz rzadziej zdarza mi się korzystać z tradycyjnych „kserówek”, ponieważ w szkołach, przy korzystaniu z podręczników wieloletnich, dzieci są zmęczone pisaniem.

Metody pracy i siedziba

Metody pracy dobieram pod indywidualne potrzeby i możliwości edukacyjne ucznia – mam bogate doświadczenie w nauczaniu dyslektyków, pisałam nawet na ten temat pracę magisterską i przeprowadzałam badania z najbardziej efektywnych technik nauczania wśród tej grupy uczniów.

Obecnie, prowadzę zajęcia również z uczniami z deficytami uwagi oraz ADHD. Sprzyja temu moja siedziba, sala jest pozbawiona zbędnych dekoracji, pstrokatych plakatów czy plansz, nie rozprasza, a pomaga w skupieniu. U mnie nie wypełniamy ćwiczeń szkolnych „na zapas”, ale uczymy się tak, aby kursant sam sobie z nimi świetnie poradził.

Po nadrobieniu zaległości, kilku kursantów z zajęć indywidualnych przeszło w tym roku na zajęcia
grupowe i chwalą sobie również tą formę współpracy.

Podsumowując, zajęcia indywidualne z języka angielskiego są dobrym sposobem na nadrobienie zaległości. Jeśli zaległości nie ma, polecam zajęcia grupowe!

Cena i czas trwania zajęć

Nie ma co ukrywać: między zajęciami grupowymi a indywidualnymi jest spora różnica w cenie. Przygotowanie lekcji specjalnie do potrzeb jednego kursanta, sprawia, ze tak naprawdę rodzic nie płaci za 60 minut lekcji, ale również za czas na przygotowanie się do niej- wyszukanie materiałów itp.

Lekcje grupowe w cztero- lub sześcioosobowym gronie to doskonałe rozwiązanie, ponieważ łączy w sobie wysoki poziom nauczania, z zachowaniem korzystnej ceny. Ponadto, lekcje grupowe trwają 75 minut, a od roku szkolnego 2022/2023- 90 minut i zaproponowali to moi uczniowie, co dla mnie jest znakomitą recenzją zajęć.

Przy dynamicznych aktywnościach i sprawiedliwym poświęceniu czasu każdemu, czas naprawdę szybko mija.

PODSUMOWUJĄC

co wybrać?

 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, decyzja o wybraniu formy zajęć będzie łatwiejsza.

Jednakże chcę zapewnić, że bez względu na formę – u mnie nie ma presji na wyniki ani wyścigu szczurów. Za to zachęcam swoich uczniów do samodzielności w nauce.

Dzieci nie uczą się (jedynie) dla ocen, ale dla siebie- kiedy oni
będą już dorośli, język angielski stanie się powszechny.

Edukacja to relacja – dla mnie zawsze na pierwszym miejscu jest uczeń.

Zajęcia grupowe vs korepetycje z angielskiego
Portret Olki.korepetytorki

Zostańmy w kontakcie!

 

Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany co nowego u Olki Korepetytorki zapisz się do naszego Newslettera:

Może zainteresuje Cię też:

Kiedy zapisać dzieci na angielski?

Kiedy zapisać dzieci na angielski?

„Zapisałabym też młodsze dziecko do pani na angielski, ale ona chyba jest jeszcze za mała”- takie zdanie słyszałam już wielokrotnie. Czy można być „za małym” lub „za młodym” na naukę ję? Jaki jest idealny wiek na rozpoczęcie przygody z angielskim? Po co przedszkolakowi znajomość języka obcego, skoro nie użyje go w pracy ? W poniższym tekście postaram się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wątpliwości.

Porządek musi być

Porządek musi być

...czyli kilka słów o tym, jak wygląda moja współpraca z kursantami i ich rodzicami. Krok nr 1 - poznaję cel nauki! Najczęściej poznajemy się podczas rozmowy telefonicznej, kiedy to rodzic „chce zapisać dziecko naangielski”.  Wtedy zadaję...

Share This

Udostępnij

może zaciekawi Twoich przyjaciół?